Как да изберете подходящия филтър за басейн
Ролята на филтъра за басейн е много подобна на тази за бъбреците за тялото ви. Докато други продукти, като почистващите препарати и химикалите за басейни, убиват бактериите и другите замърсители, филтърът ги отстранява, като оставя басейна чист. Без филтъра басейнът ви ще се напълни с отпадъци и ще стане мътен, което в крайна сметка ще направи плуването по-малко забавно.
Но кой филтър за басейн трябва да изберете? Може да се изкушите да се спрете на най-евтиния филтър, което е разбираемо, но целта трябва да бъде да купите филтър, който се почиства лесно, улавя замърсителите и издържа по-дълго. Ако търсите най-добрия филтър за плувен басейн и не знаете откъде да започнете, ние сме тук, за да ви помогнем. Тази публикация ще ви преведе през процеса на избор на идеалния филтър за вашия плувен басейн.
От какви видове филтри за басейни можете да избирате?
Търсенето на подходящи филтри за басейн или спа започва със запознаване с различните видове, предлагани на пазара. Като цяло изборът на филтър за басейн зависи основно от вас. Всеки тип филтър е подходящ за вашия басейн. По-долу разглеждаме различните филтри за басейни, от които можете да избирате.
Пясъчни филтри
Пясъчните филтри за басейни са най-разпространеният тип филтър за басейн. Те са бюджетни, лесни за почистване и са идеални за големи басейни, защото не се запушват лесно. Пясъчните филтри за басейни могат да се монтират в земята или над земята. Както подсказва името, тези филтри за басейни използват пясък за отстраняване на мръсотията и замърсяванията от водата в басейна. Водата се засмуква през скимерите и се изтласква през пясъчния филтър, където частиците се улавят.
Всяка песъчинка има грапави ръбове, които задържат замърсявания и частици. Изходът в долната част на филтъра позволява на чистата вода да се връща обратно в басейна. Тъй като през филтъра продължава да преминава повече вода, грапавата текстура на пясъка се износва и в крайна сметка той става неспособен да улавя каквото и да било. Това обикновено се случва след 18-24 месеца. В този момент ще трябва да подмените пясъка.
Картушни филтри
Картушните филтри са идеални за малки басейни. Те струват по-скъпо от пясъчните филтри за басейни, но могат да отстранят два пъти повече замърсявания. Картушните филтри се състоят от пластмасов цилиндър, заобиколен от плисиран материал, подобен на мрежа. Водата от басейна преминава през филтъра, където се улавят мръсотията и замърсяванията. След това чистата вода се връща обратно в басейна. Картушният филтър ще трябва да се почисти след известно време.
За да почистите филтъра, извадете касетата от резервоара, измийте я с маркуч и я поставете обратно в резервоара. Картушните филтри струват по-скъпо, но са лесни за поддръжка, пестят вода, по-енергийно ефективни са и могат да се сменят след 5 - 10 години. При тях трябва да имате предвид, е, че помпата и филтърът на басейна трябва да работят безпроблемно.
Диатомична пръст
Диатомичната пръст може и да не е толкова популярна, колкото пясъчните филтри, но е най-ефективната при филтриране на вода. Този тип филтрират най-голямо количество мръсотия и замърсявания в сравнение с другите два филтъра. Водата преминава през филтър, покрит с диатомична пръст, за да се отстранят замърсяванията и частиците. Тъй като диатомичната пръст е по-фина от пясъка, тя може да отстранява по-малки частици, отколкото пясъчните филтри.
Какъв размер филтър за басейн да изберете?
Размерът на вашата помпа ще определи и размера на филтъра за басейна ви. Прекалено малкият филтър ще се счупи, а помпата може да прегрее. Голям филтър за басейн представлява по-малък риск от такъв с ниска производителност – винаги имайте предвид това, когато пазарувате. Важно е също да изберете филтър, съответстващ на възможностите на помпата ви. Например, ако имате помпа с 42 GPM, купете филтър, който може да работи с 42 GPM или повече.
Трябва също така да имате предвид и други характеристики, които могат да увеличат общия GPM на басейна. За големи басейни (повече от 60 GPM) ще ви е необходима голяма филтърна помпа за басейн и тръби с диаметър поне 5 см, за да се справят с до 100 GPM.
Колко често трябва да се почистват филтрите за басейни?
Можете да почиствате пясъчните и диатомичните филтри по два начина. Единият е обратно промиване, при което се отмиват мръсотията и остатъците от филтъра, така че той да работи правилно. Друг начин е да извадите филтъра и да го почистите ръчно. По-долу разглеждаме приблизителните срокове за почистване на филтри за плувни басейни.
-
Пясъчни филтри: Обратно промиване на всеки 1 до 4 седмици и почистване веднъж годишно.
-
Картушни филтри: Почиствайте веднъж на всеки 2 до 6 седмици. Извършвайте дълбоко почистване веднъж годишно.
-
Диатомична пръст: Извършвайте обратно промиване на всеки 1 до 3 месеца и дълбоко почистване най-малко веднъж годишно.
Въпреки че честотата на почистванията на филтъра за басейн зависи от типа на помпата за басейн и филтъра, има очевидни признаци, които сигнализират, че филтърът трябва да се почисти. Това е така, защото всички филтри се запушват, когато се напълнят. Винаги проверявайте дали дебитът на циркулацията ви спада или обратното налягане се повишава. Ако циркулацията намалее или налягането се увеличи, значи е време да почистите филтъра на басейна.
Не пропускайте да разгледате нашата богата колекция, за да намерите най-добрия филтър за басейн.