Топ съвети за избор на най-добрата дъска за сърф
Изборът на дъска за сърф е доста вълнуваща работа, особено ако тя ви е първата! Може би вече планирате деня си на плажа, за да посрещнете вълните така, както сте мечтали. Ако искате да се възползвате максимално от деня си, да сте в безопасност и все пак да се забавлявате, имате нужда от най-добрата сърф дъска.
Но какво прави една сърф дъска подходящата за вас? За да отговорите на този въпрос, трябва да помислите за много детайли. Трябва да помислите за сърфирането си, вълните, които ще яздите, и нивото си на физическа годност, докато избирате сърф. Разбира се, дизайнът ѝ трябва да съответства на личността ви, за да направи сърфирането още по-готино.
И така, коя форма, размер и дизайн е правилната за вас? Подготвили сме ви няколко чудесни съвета за избора на перфектната дъска за сърф. Да ги изследваме заедно.
Какво да търсите в една дъска за сърф?
Дъската за сърф трябва да е здрава, но не прекалено стабилна, така че да може да се маневрира с необходимата лекота. Намирането на баланс трябва да е лесно, но се възползвайте от свободата да яздите вълните, както ви харесва. Дори при големи вълни формата на дъската за сърф има за цел да улесни гребането. Това са чертите, които трябва да търсите в сърфа, за да овладеете всички тези детайли:
Колко добре плава дъската ви за сърф?
Ако изследваме механиката на плаване, това зависи от количеството пространство, което заемат вашите дъски. Вашият сърф трябва бързо да се вдигне в точното време и да ви осигури необходимата скорост, за да хванете вълните. Следователно дъските с по-голям обем са по-добри, тъй като намаляват съпротивлението. Дългите и средните дъски за сърф обикновено са с по-голям обем, защото позволяват на ездачите да се качат на вълната на по-ранен и по-дълбок етап.
Задвижването на дъската за сърф
Задвижването обяснява как енергията на вас и на вълната допринася за движението напред. Ще ви трябва дъска с добра еластичност, подходящи перки и подходящи релсови профили за това. Когато говорим за профили на релсите, имаме предвид дебелината на дъската, която определя нейната плаваемост. Например по-твърдите релсови профили предлагат по-голяма маневреност, докато по-меките релсови профили спомагат за плаваемостта и задвижването.
Колко прилича дъската ви на банан?
Както се вижда от страничния профил, дъска с по-малък контакт с водата се движи по-ефективно и достига скоростта на гребане много по-бързо, отколкото дъска с голяма гъвкавост. Тя позволява по-лесно завиване и маневреност при каране. Освен това големият просвет може да попречи на носа на дъската да се забие под водата, когато се поемат стръмни вълни.
Избор на точния размер за сърф дъската ви
Всички начинаещи могат да потвърдят факта, че по-голямата сърф дъска винаги е по-добра от по-малката. Все пак докато се учите да карате сърф ще има различни причини, поради които ще промените размера на дъската си.
Когато гребете във вълните с лонгборд, можете да го правите дори ако сте малко по-назад на опашката. Те се плъзгат добре и се нуждаят от по-малко усилия, за да гребат, отколкото по-малките дъски, тъй като са дълги и плоски. Ако сте прекалено назад на по-малка дъска, ще имате прекалено голямо съпротивление и никога няма да хванете вълните. Но за да изберем подходящия размер, трябва да вземем предвид обема на сърфа и вашия опит.
Ако сте начинаещи, дъската ви за лонгборд трябва да е с 91 см по-дълга от височината ви. Този размер на сърф дъската ще ви помогне да се научите да въртите и лесно да гребете на лонгборд.
Средно напредналите сърфисти имат повече свобода на действие при избора на размера на дъската. Лонгбордовете все още трябва да са с 91 см по-високи от вас, докато фънбордовете може да варират от 30 до 60 см по-високи в зависимост от формата и дизайна на дъската за сърф. Размерът на дъската в стил риба, например, обикновено е с 5–10 см по-малък от вашия шортборд. Идеалният размер за шортборд, от друга страна, е 5 до 15 см по-висок от вас. Това обаче зависи и от размера на вълните, които ще яздите.
При опитните сърфисти дължината на дъската не винаги се скъсява с напредъка им. Умелият сърфист обаче променя стила си на езда и намалява размера на дъската си, за да се съсредоточи върху конкретни цели. В условията на сърфиране, които не са толкова идеални, те се стремят да постигнат най-високите си цели.
Различни материали, от които се изработват дъските за сърф
Материалът, от който е изработена дъската за сърф, определя нейната здравина, плаваемост и способност да се огъва. Това са материалите, които най-често се използват за производството на дъски за сърф.
Плочи от пенопласт
Дъските от пенопласт са идеални за начинаещи! Те са по-здрави, по-стабилни и по-лесни за улавяне и яздене на вълни, отколкото дъските от фибростъкло. Стабилността, лекотата, издръжливостта и лекотата на гребане са гарантирани и това е само малка част. Сърфборд с пенопласт е много по-трудно да се нарани, отколкото стандартен сърф с твърд борд.
Дъски за сърф, изработени от фибростъкло
Названието "дъска за сърф от фибростъкло" идва от факта, че тя има полиуретанова сърцевина, която е покрита с фибростъкло. Въпреки че са по-податливи на счупване, дъските за сърф от фибростъкло могат да се огъват във вълните по-добре от дъските за сърф от епоксидни смоли. Поради тази причина те са малко по-подходящи за средно напреднали или опитни сърфисти.
Дъски за сърф от епоксидна смола
Благодарение на по-лекото си тегло и вида пяна, използвана в центъра, дъските за сърф от епоксидна смола плават изключително добре. Заготовките за дъски за сърф, изработени от широко използваната EPS пяна, се използват за изграждане на епоксидни дъски за сърф, които са по-леки и плавателни. С подобна дъска за сърф начинаещите ще могат много по-лесно да хванат вълна.