Азбука на цветовете като аксесоар

Интериор · 23. Юни 2022

Цветовете привличат окото, променят настроението и подчертават определени детайли във всяко помещение. И все пак, не се ли страхуваме малко от силните нюанси, когато избираме цветовия дизайн на интериора в дома си? За щастие, ние сме тук, за да ви кажем, че да се научите как да съчетавате цветовете в интериорния дизайн, за да постигнете балансирана визия, е доста лесно.

Събрахме всички тайни за цветовете в интериора – от избора на правилната цветова комбинация до идеите за използване на цветното колело в интериорния дизайн. И макар че има важни правила, които трябва да се спазват, една от най-забавните части на декорирането е играта с цветовете. Нека да започнем с азбуката на цветовете като аксесоар, за да създадем хармонично, но едновременно с това динамично пространство, което отразява вашата индивидуалност.

 

diddyeltouny (Instagram)

 

_instarior (Instagram)



Цветови правила за интериорен дизайн: трябва ли ми цветова схема за цялата къща?


Отговорът на този въпрос е и да, и не, в зависимост от това как си представяте пространството си. Представяйки основните правила за цветовете в интериорния дизайн, искаме да ви насърчим да използвате също своята креативност и чувство за стил. Ще разгледаме три от най-важните правила, които трябва да запомните, когато се учите да използвате цветовото колело за интериорен дизайн.


Complementary scheme

1. Допълнителната цветова схема


Допълнителната цветова схема се състои от два оттенъка на цветното колело, които се противопоставят един на друг. Трите традиционни цветови комбинации, с които да започнете са: червено и зелено, жълто и лилаво, или оранжево и синьо. Тези цветови комбинации са предназначени да се използват като акценти, така че може да искате да добавите неутрални за баланс.


 

inma_deconordic (Instagram)


2. Правило за цветовете 60-30-10


Според това правило преобладаващият цвят трябва да съставлява 60% от пространството, вторичният – 30%, а акцентният – 10%. Стига с математиката, ето как се прилага това правило:

  • 60% отразява цялостния цвят на стаята – фона. Това е цветът, който ще използвате за повечето стени, както и за основни мебели като дивана и по-големи декорации като килима.

  • 30% е вторият ви цвят, който добавя дълбочина, като същевременно позволява на основния ви оттенък да се откроява. Препоръчваме да използвате този цвят за по-малко очевидни мебели като столове и странични маси, както и завеси.

  • Останалите 10% са цветът на акцента ви. Изборът на този тон е най-забавният от всички, защото можете да добавите цветни тонове, за да придадете на пространството различно усещане. Използвайте го внимателно във възглавници, завивки и други декоративни предмети. Освен това ще можете лесно да пренареждате или заменяте тези елементи при необходимост, за да поддържате свежестта на дизайна.


 

raumhoch2 (Instagram)

 

zen_colors_home (Instagram)


3. Смесване на хладни и топли цветове


Топлите цветове включват червено, оранжево, жълто и неутрални цветове, тъй като те навяват представа за топлина и жизненост. Ако искате интериорният дизайн на всекидневната (и кухнята) ви да сияе и същевременно да се чувствате уютно, тези цветове са отличен избор.

От друга страна, синьото, зеленото, сивото и лилавото са студени цветове, които са по-нежни и в същото време внасят спокойствие в пространството. В резултат на това препоръчваме да ги използвате в интериорния дизайн на спалнята или банята.

 

linterieuradvies (Instagram)


Как да декорирате дома си с помощта на интериорни цветови схеми


Някои от най-важните правила за цветовия дизайн на интериора във вашия дом са изброени по-горе. Ние обаче вярваме, че правилата трябва да се нарушават (от време на време), особено когато става въпрос за съчетаване на цветове в интериорния дизайн. Когато се учите как да съчетавате цветовете в интериорния дизайн, можете да изберете няколко варианта:

  • Може да изберете цветова схема и да се придържате към нея в целия си дом, като променяте само фокуса, играейки с различни тонове от същата цветова гама. Например по-хладните нюанси са подходящи за спокойна спалня и кът за четене, а по-топлите – за оживена кухня или център за развлечения. Според психологията на цветовете хладните нюанси имат успокояващо въздействие върху нас, като ни помагат да се отпуснем и да си починем. Топлите цветове, от друга страна, имат енергизиращ ефект, карайки ни да се чувстваме оптимистично и оживено.

  • Препоръчваме ви да се възползвате и от прекрасните неутрални цветове. В цветовия дизайн на интериора в дома черното придава малко (или повече) драматизъм на всеки ъгъл и подчертава ключови елементи от декора. Бялото винаги ще освежава зоната и мебелите, давайки им по-модерна вибрация. Сивото и бежовото могат да се използват като празно платно за вашия декор или за притъпяване на ярките елементи.

  • Можете да изберете цвета на Pantone за 2022 г, красивия Very Peri, за да създадете съвременно пространство. Смелото и креативно синьо с виолетови оттенъци е едновременно вдъхновяващо и успокояващо, а динамичното му присъствие придава дълбочина. Ако акцентната стена в цвят Very Peri е прекалено много за вас, предлагаме да я включите в интериора си в малки дози.

 

kleurhumeur (Instagram)


♥ Професионален съвет: Използването на книги, сувенири и семейни снимки за внасяне на цветни щрихи в стаята е най-простият начин за това. Растенията и зелените цветя също са от съществено значение за гостоприемния и жизнен интериор.